Van úgy, hogy egy eseményre olyan sokat kell várni, hogy pusztán ettől érdekes lesz, holott ha gyakran megtörténne, senkit sem érdekelne. Ilyen esemény a szurok lecsöppenése. No nem a felmelegített, köznapi értelemben is folyékony szurokra gondolunk, amelynek csöpögését az útépítő munkások naponta ezerszer is megcsodálhatják. Hanem az úgynevezett szilárd szurokra, hiszen szilárd anyagok nem szoktak csöpögni. Csakhogy a szilárdságnak és a folyékonyságnak is vannak fokozatai, így átmenet is létezik közöttük. A szurok épp az átmenet legszebb példája: valójában folyékony, de olyan viszkózus, hogy szó szerint meg kell érni, míg akár egyet is csöppen. Elméleti számítások és mérések alapján a kémikusok pontosan ismerik a tulajdonságait, de eddig még senki nem látta, ahogy a szurok folyadék módjára lecsöppen a tartály alján vágott lyukból. Így a szurok csöpögése lett az anyagtudomány Szent Grálja. Több szurokdarabot is elhelyeztek évtizedekkel ezelőtt a világ kémiai laborjaiban, és vártak. Egészen mostanáig, a minap robbant ugyanis a bomba: az írországi szurok lecsöppent. Mi több, filmre is vették a nagy eseményt.
69
éve állították fel a kísérleti eszközöket a dublini Trinity College-ban. Nem ez volt az először elkezdett szurokcsöpögtető demonstráció, hiszen akkor már 14 éve zajlott az ausztrál Queenslandi Egyetemen egy hasonló kísérlet, olvasható a New Scientistben.
3
évig hagyta pihenni, dermedni a lezárt csőrű tölcsérbe töltött olvasztott szurkot az ausztrál kísérletet elindító Thomas Parnell fizikus, majd lyukat vágott a tölcsér csőrén. A szurok azonnal elkezdett folyni – csak elég lassan.
10
évente egyszer csöppen egyet az ausztrál szurok az utóbbi időszakban. A körülmények szerencsétlen összejátszása folytán azonban Parnell úgy halt meg, hogy akár egyetlen elkülönült csöppöt láthatott volna, és egyik csöppenést sem sikerült lefilmezni.
15
percre ment ki teázni a queenslandi szurokkísérlet felügyelője, John Mainstone professzor a laborból. Mire visszament, megtörtént a baj: a csepp már ott feküdt a tölcsér alatt. Senki sem látta, hogy mi történt.
2
szakaszban csöppent le a szurok idén július 11-én az írországi tölcsérből. Először egy nagy darab esett le, majd nem sokkal később egy kisebb is elvált a tölcsér aljáról. A második alkalommal a kutatók élőben is megcsodálták az eseményt. Az elsőnél nem voltak ott, de szerencsére a tavaly felszerelt és napi 24 órában közvetítő webkamera rögzítette a történelmi pillanatot. A felvételt a tinyurl.com/szurok címen tekinthetik meg olvasóink.
2
milliárdszor viszkózusabb a szurok a víznél, tehát a részecskéi kétmilliárdszor jobban súrlódnak egymáson. E belső súrlódás miatt lassul le végletesen a folyása. Összehasonlításképpen a méz (amely a vízhez képest ugyancsak igen viszkózusnak számít) belső súrlódása töredéke, mindössze kétmilliomod része a szurokénak.
2013. augusztus 17.