Lopva nőszők

Darwin fő művének, A fajok eredetének megjelenése előtt száz évvel az egyre sokasodó felfedezések hatására a svéd botanikus, Carl von Linné saját korábbi álláspontját is megváltoztatva felvetette az élőlények változásának lehetőségét. Bár az evolúció felfedezéséig nem jutott el, az állatok és a növények rendszerezésében elért eredménye csak Darwinéval vethető össze.

Szociális agy

Bár már régen nem vadászunk mamutokra, és gyűjtögető életmódot is legfeljebb a Tescóban folytatunk, agyunk továbbra is a kőkorbeli életünkhöz alkalmazkodott, állítja a világ egyik legismertebb humánetológusa, Robin Dunbar. A kutatóról nevezték el az emberi viselkedésevolúcióban alapvető Dunbar-féle számot is. A tudóssal a Rómában rendezett evolúciós konferencia szünetében beszélgettünk.

Cukorgolyócskák

A homeopátiás gyógyszerek gyártói a héten támadásba lendültek: európai uniós szintről igyekeznek arra kötelezni a tagállamokat, hogy bizonyítatlan hatékonyságú készítményeiket részben a gyógyszerkasszák fizessék. Eközben sokan semmit sem tudnak a homeopátia mögött rejlő elvekről, hiszen a reklámok csak e szerek kíméletességét hangsúlyozzák. Mi a homeopátia? Az orvoslás forradalma, vagy a sarlatánság legkifinomultabb formája?

Százezres tiszta helyiség

Gazdasági válság ide vagy oda, a hidegháború óta nem látott intenzitással folyik az űrverseny - immáron több új szereplővel. Van-e esélye az Európai Uniónak meghatározó szereplővé válni abban a versengésben, amelyben az asztronautika hagyományos szereplői, az Egyesült Államok és Oroszország mellett Kína és India is babérokra tör? A kis nemzetek összefogása nélkül semmiképp. Ezt az együttműködést hivatott előmozdítani az Európai Űrhivatal, amelynek hollandiai kutatóközpontjában jártunk.

Lomnici praktika

Négyszáz évvel ezelőtt, 1609. augusztus 25-én mutatta be Galileo Galilei maga készítette távcsövét Velencében. Az eszköz segítségével az égi jelenségeket soha nem látott részletességgel tudták a csillagászok megfigyelni, megszületett a modern asztronómia. Az évforduló tiszteletére 2009 a csillagászat nemzetközi éve. Ellátogattunk Európa különleges obszervatóriumába a Tátrában.

Kiemelt bejegyzés

Többé nem frissülő blog

Ez a blog többé nem frissül. Az új cikkek új helyen, a molnarcsaba.wordpress.com címen érhetők el.

2013. október 27.

Nobel

Megjelent a Képeslap 2013. október 20-i számában. Nem érhető el az interneten.

A 2013. évi Nobel-díjasok munkássága a vegyi fegyverek betiltásától a könyvesbolt sikeréig.

Színészidomár

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. október 19-i számában
Igen udvariatlan dolog egy szerzővel kapcsolatban, ha könyvének jól megkonstruált címét tökéletesen félrefordítják, a hasonlóan sokatmondó alcímet pedig "lefokozzák", és csak a sokadik belső oldalon közlik. Sajnos ez történt a magyar származású Hubert Géza Wells filmes állatidomárral is, amikor életrajzi könyvének magyar nyelvű kiadása Az állatidomár is ember címet kapta. Ez a cím vélhetően a legtöbb potenciális olvasóban azt a képzetet kelti, hogy a könyv telis-tele lesz mentegetőzéssel, önigazolással.
Tovább...

Jégköd

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. október 19-i számában
Ahelyett, hogy a hidegháború végével bealkonyult volna a nagyhatalmak közötti kémjátszmának, új frontok nyíltak. A James Bond típusú hírszerzők talán valóban eltűnnek a színről, de helyüket átveszik a komputerek előtt gubbasztó programozók. Ők esetenként a demokrácia bajnokainak tűnnek föl, máskor közönséges tolvajként viselkednek.
Tovább...

2013. október 21.

Felemelkedés

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. október 12-i számában
Ritkán lehetünk "élőben" tanúi geológiai eseményeknek. A földtörténeti folyamatokról szinte mindenki tudja - általában helyesen -, hogy végtelenül lassan, esetenként több millió év alatt mennek végbe. Kivételek azonban akadnak. A minap hatalmas földrengés rázta meg Pakisztánt, amelynek következtében, szó szerint egyik napról a másikra, új sziget emelkedett ki az Arab-tengerből, tudósít a New Scientist.
Tovább...

Plafont fogni

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. október 12-i számában
Amerika még sohasem ment csődbe - hangzik el újra és újra Washingtonban, miután a kongresszusi obstrukció miatt lebénult a szövetségi kormányzat. A jövő évi költségvetést sehogy sem sikerül elfogadni a törvényhozásban, de mi lesz, ha emiatt Amerika fizetésképtelenné válik, nem tudja törleszteni adósságát? Vajon megtörténhet ez a világ leggazdagabb országával, és valóban példa nélküli lenne a központi fizetésképtelenség az amerikai történelemben?
Tovább...

2013. október 12.

Partra vetve

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. október 5-i számában
Rengeteg bálna, delfin és más cetfajok halápította meg egy nemzetközi szakértői csoport, amelynek most publikált jelentéséről a Discovery News számolt be. A cetfélék kibocsátott ultrahangok segítségével tájékozódnak és kommunikálnak egymással a víz alatt, így nagyon érzékenyek az efféle hanghullámok-
ra.
Tovább...

Szellemi védművek

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. október 5-i számában
Várhatóan jövőre lép életbe az európai szabadalmak új rendszere. Ennek lényege, hogy az Európai Unió iparjogvédelmi szempontból ezután sokkal egységesebb lesz, mint eddig. Sokan lelkesednek a változásért, mások a pokolra kívánják. A legtöbben - közöttük a leginkább érintettek - viszont még csak nem is hallottak róla.
Tovább...

2013. október 11.

Média a Tehetségekért

Vállból swingelni című, a 16 éves rózsa Csilla golfozóról szóló cikkemre lehet szavazni egy fiatal magyar tehetségeket bemutató pályázaton, ezen az oldalon .
A fejléc jobb oldalán a Facebook-bejelentkezésre kell kattintani, majd a feltételek elfogadása után keressék a Vállból swingelni című cikket (most az utolsó a 2. oldalon), és szavazzanak rá. Köszönjük.

2013. október 6.

A sárga földig

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. szeptember 28-i számában
Vannak könyvek, amelyeket kezünkben tartva csodálkozunk, hogy még nem olvastuk őket. Általában azokkal a regényekkel van ez így, amelyek később feldolgozásai híresebbek lettek, mint az alapmű maga. A Stalkerrel is így van ez, amit talán az mutat a legjobban, hogy nem is ez a címe. A Sztalker ugyanis csak Tarkovszkij filmjének a címe, az alapötletéül szolgáló regény (a szovjet sci-fi irodalom talán legnagyobb hatású szerzőpárosa, a Sztrugackij testvérek műve) eredetileg Piknik az árokparton címmel jelent meg. Aki azonban a regényben a film könyvváltozatát keresi, elég nagyot fog csalódni.
Tovább...