Megjelent a Magyar Nemzet 2013. december 28-i számában
Évtizedek óta először szált le "puhán", tehát nem becsapódva, hanem sérülésmentes landolással ember alkotta tárgy a Hold felszínén. A kínai Chang’e-3 űrhajó december 1-én magyar idő szerint a délutáni órákban indult kísérőbolygónk felé, hogy aztán két hét utazás után sikeresen érjen célba. A leszállt űrhajóból kigördült a Yutu nevű automata szonda, amely - hasonlóan a NASA által a Marsra küldött robotokhoz - tudományos vizsgálatokat fog folytatni a Holdon.
Tovább...
2013. december 31.
Nyuszi ül a holdon
2013. december 30.
Robotok az égen
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. december 28-i számában
Kétezer-tizenhárom a drone éve volt? - Ha az év legfontosabb technikai jelenségét kellene megneveznünk, az valószínűleg a polgári célú robotrepülőgépek "nagykorúvá" válása lenne. Az akár önállóan, emberi irányítás nélkül is repülni képes drone-ok a hadászati felhasználás után egyre inkább a mi hétköznapjainkban is megjelennek. Különös kihívás elé állítva ezzel törvényhozókat és jogvédőket, hiszen nem csak a repülésbiztonság szabályozása a kérdés: mit tegyünk, ha egy magáncég, netán az állam eztán a levegőből kukucskál?
Tovább...
Tumorvadászok
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. december 21-i számában
A Science Magazine az év tudományos áttörésének minősítette a rákellenes immunterápiát, tehát az immunsejtek "felfegyverzését" a tumor elleni harcra. Döntését részben arra alapozta, hogy az Amerikai Hematológiai Társaság New Orleansban bejelentette: kutatók először alkalmaztak sikeresen géntechnológiai módszereket a leukémia gyógyításában.
Tovább...
2013. december 27.
Zakatoló rekorderek
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. december 13-án megjelent Vasúttörténet mellékletében
Vonat és vonat között van különbség, ezt még az is érzékeli, aki csak elvétve ül föl egy-egy szerelvényre. Viszont azt, hogy ez a különbség mekkora, csak akkor mérhetjük föl, ha számba vesszük a rekordereket.
Kötött pálya
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. december 13-án megjelent Vasúttörténet mellékletében
A vasút mindig is a leggyorsabb szárazföldi közlekedési és áruszállítási mód volt, ez jelentette elterjedésének fõ mozgatórugóját, tartja Kazinczy László. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem út- és vasútépítési tanszékének docensével a vonatok megjelenéséről és elterjedéséről beszélgettünk. Mint kiderült, a magyar mérnökök sok helyütt játszottak alapvető szerepet e folyamatban.
2013. december 22.
Hangsebesség
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. december 14-i számában
Tíz éve már, hogy földre parancsolták a Concorde-okat. Mindmáig a Concorde az egyike annak a két polgári légi forgalomban használt repülőgéptípusnak, amelyek átlépték a hangsebességet. Mára mindkettő nyugdíjba vonult, és kérdés, lesz-e valaha hozzájuk hasonló repülőgép. A Concorde-ot a legtöbb ember a mai napig a repülőmérnöki szakma csúcsteljesítményének tartja.
Tovább...
Bedrótozás
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. december 14-i számában
Az "okos város" (vagy angol kifejezéssel: smart city) az utóbbi évek legdivatosabb hívószavává vált. Lassan úgy érzi az ember, hogy bármilyen városfejlesztési intézkedésre rá lehet sütni a virágládák cseréjétől az aszfaltozásig, eközben pedig az emberek többségének - bár a kifejezést már hallotta - fogalma sincs, hogy mitől okos egy város.
Tovább...
2013. december 16.
Felületi kezelés
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. december 7-i számában
Magyar kutatók a manapság egyik legrangosabb tudományos folyóirat, a Plos One hasábjain közölték fölfedezésüket, miszerint a klór-dioxid megoldás lehet a hagyományos antibiotikumokkal szemben egyre ellenállóbbá váló baktériumok jelentette veszélyre. Bár ez az állítás szenzációs orvostudományi és kereskedelmi sikerekkel kecsegtet, a valóság ennél árnyaltabb.
Tovább...
Kötelező immunitás
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. december 7-i számában
Jövőre kötelezővé válik a pneumococcus-baktérium elleni védőoltás. Noha a vakcinát eddig is megkapta a kisgyermekek óriási többsége, a járványügyi szakemberek szerint épp azok nem, akik a leginkább rászorulnának. Bár a szer olyan betegségeket előz meg, amelyek sok babát megölnek évről évre, az ügyben mégis az oltásellenes szervezetek a leghangosabbak.
Tovább...
2013. december 13.
Média a Tehetségekért Díj
Ünnepélyes keretek között vehették át a „Média a Tehetségekért Díj” elismeréseit a díjazott újságírók. A MOL Új Európa Alapítványa által életre hívott díjat azok az újságírók nyerhették el, akik egy fiatal tehetséget bemutató munkával sikeresen pályáztak.
Ünnepélyes keretek között díjazták a Média a Tehetségekért Díj nyerteseit. Az Új Európa Alapítvány 2013-ban második alkalommal hirdetett pályázatot újságíróknak. A felhívásra a sport, a tudomány vagy a kultúra területén már eredményeket elért, 25 év alatti fiatal tehetségeket és mestereiket bemutató anyagokkal lehetett pályázni a tv, a rádió és a nyomtatott vagy online sajtóban október 31-ig megjelent anyagokkal.
„A „Média a Tehetségekért Díj” felhívását nem egyszerű pályázatnak szánta az Új Európa Alapítvány. Partnernek kértük fel ezen keresztül az újságírókat arra bíztatva őket, hogy a széles közvéleménynek mutassák be a példaértékű fiatal tehetségek pályafutását. Ezúton is köszönjük nekik, hogy vállalkoztak erre az úttörő munkára. ” – mondta el a díjátadón Szollár Domokos, a MOL Magyarország kommunikációs igazgatója.
2013-ban 124 pályamunkát töltöttek fel a http://www.tehetsegesfiatalok.hu/2013/palyazzoldalra, amelyeket szakmai zsűri értékelt. A zsűri tagjai Keresztes Ilona és Mezei Dániel, az MTVA munkatársai és Illényi Balázs, a HVG szerkesztője voltak.
A rádiós pályamunkák között első díjat kapott Víz-Poór Tünde, a Magyar Katolikus Rádió munkatársának Debreceni Zoltánról, a Hadik Kávéház séfjéről készült riport-összeállítása. A print-online kategóriában Dr. Molnár Csaba, a Magyar Nemzet Magazin munkatársa lett a nyertes Rózsa Csilla junior golfozóval készített anyagával. A tv-videó kategóriában Németh Zoltán, a bajnokokvarosa.hu székesfehérvári portál munkatársa bizonyult a legjobbnak Jótékony ötös című riportsorozatával.
Az internetes szavazás eredményként a közönségdíjat Domszky László, a Mosaic Online munkatársa nyerte el Molnár Dániel fiatal hegedűst és tanárát bemutató portréjával.
A díjazottak egyenként százötvenezer forintos pénzjutalomban részesülnek.
Az Új Európa Alapítvány 2006 óta segíti a fiatal tehetségek fejlődését MOL Tehetségtámogató Programmal, valamint ismeri el a fiatalokkal, utánpótlás sportolókkal foglalkozó tanárok, edzők munkáját a MOL Tehetséggondozásért Díjjal.
2013. december 11.
Mélyhíd
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. november 30-i számában
Eddig is legendás volt az Isztambult kettéválasztó Boszporusz szoros, hiszen a rajta átívelő híd párját ritkítja a világon: két földrészt, Európát és Ázsiát köti össze. Mostantól a híd, illetve a Boszporuszt keresztező kompjáratok mellett egy új módja is van az interkontinentális utazásnak: átadták a szoros alatt haladó vasúti alagutat.
Tovább...
2013. december 2.
Fényár
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. november 23-i számában
New York polgármestere, Michael Bloomberg bejelentette, hogy néhány éven belül a város összes köztéri lámpájában LED égőkre cserélik a hagyományos izzókat. A LED izzók (fénykibocsátó diódák) a világítás forradalmát ígérik, hiszen még az energiatakarékos fénycsöveknél is kevesebb áramot fogyasztanak, miközben tartósabbak náluk. A nagyváros vezetőségének döntése így két szempontból is érthető: egyrészt pénzt spórolnak a villanyszámlán, másrészt takarékoskodnak az energiával.
Tovább...
Ezernégyszáz gramm
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. november 23-i számában
A világon egyedülálló tettet hajtottak végre a Debreceni Egyetem orvosai: mindaddig működtetni tudták egy agyvérzés következtében agyhalottá vált várandós kismama testét, amíg a gyermek elég fejletté vált ahhoz, hogy megszülethessen. A példa nélküli eset még a nyáron történt, ám csak a napokban hozták nyilvánosságra a szenzációt. Az orvoscsoport vezetőjével, Fülesdi Bélával és az idegsebészeti intenzív osztály vezetőjével, Molnár Csillával beszélgettünk.
Tovább...