Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 28-i számában
A hashajtók célja egyértelmű: valódi, parádés kaka. Méghozzá olyan, ami még a szégyenlős beleket is előcsalogatja a kispadról - ez és ehhez kísértetiesen hasonló sorok fogadják az olvasót, ha belelapoz Giulia Enders Bélügyek című könyvébe. A kötet a bélműködésről, a székletürítésről, a refluxról, a bélflóráról szól, a fülszöveg szerint lebilincselő stílusban.
2015. március 30.
Emészthető kötet
Jégszabók
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 28-i számában
Telente az internetes magazinok kihagyhatatlan, látványos fotósorozatokat közölnek a csodaszámba menő lappföldi, esetleg norvég jéghotelekről, amelyekben a falak, de még a bútorok is jégből készülnek. Kevesen tudják, hogy ha megfelelően hideg az idõjárás, itt, a szomszédunkban, Budapesttől alig hatszáz kilométerre is rendszeresen épül efféle fagyott szálloda, és a kivitelezés jórészt magyar szakemberek keze munkáját dicséri.
Leszálló ág
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 28-i számában
A francia Alpok fölött kedden lezuhant a német Germanwings légitársaság Barcelonából Düsseldorfba tartó Airbus–320-as típusú repülőgépe. A fedélzeten tartózkodó 144 utas és a hatfős személyzet életét vesztette a katasztrófában. A 24 éves gép pilótái nem adtak le vészjelzést, mielőtt megszakadt volna a repülővel a rádiókapcsolat.
Pilótaengedély távirányítóra
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 28-i számában
A vezető nélküli repülőgépek, elterjedt kifejezéssel drónok továbbra is naponta szerepelnek a hírekben. Az már nem nevezhető újdonságnak, hogy robotrepülők terroristákkal (és esetenként ártatlanokkal) végeznek, viszont e szerkezetek civil és kereskedelmi alkalmazása még csak most kezd elterjedni.
Egy éve tört ki az ebolajárvány
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 26-i számában
Tavaly március 25-én nyilvánította hivatalosan is járvánnyá a
Közép-Afrikában feltűnt ebolafertőzések sorozatát az Egészség-
ügyi Világszervezet (WHO). Az elmúlt harminc évben csak korlátozott kiterjedésű járványokat okozó betegség ezúttal soha
nem látott pusztítást vitt véghez, ami felkészületlenül érte a világot. A ragály jó ideje csillapodik, itt az idő, hogy a szakemberek levonják a tanulságokat.
2015. március 25.
Tragédia a vulkánnál
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 21-i számában
Három évvel ezelőtt Etiópia afarok lakta területén, a világon egyedülálló Erta Ale vulkánnál fegyveresek támadtak egy turistacsoportra. Öt európait, közöttük két magyar utazót megöltek. Útitársuk, a földrajztudós Szilassi Péter könyvet írt a háromhetes út tragédiát megelőző tapasztalatairól. Az Ami a bulvárhírekből kimaradt... - Etiópia geográfusszemmel című kötet bepillantást enged Afrika egyik legellentmondásosabb országának mindennapjaiba.
Tovább...
Jogos-e a vészcsengõ?
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 21-i számában
Az angol alsóház nemrégiben engedélyezte, hogy az orvosok a lombikbébi-kezelést megelőzően módosíthassák az anya petesejtjét, konkrétan kicserélhessék benne a mitokondriumnak nevezett, némi örökítőanyagot tartalmazó sejtszervecskéket. Ezzel a születendő gyermek három ember DNS-ét tartalmazza majd. Jó-e ez így?
A sínek felett repül a szupervonat
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 19-i számában
Szerte a világon nagy sebességű (óránkénti 200–250 kilométernél is gyorsabb) vasútvonalakat építenek. A támogatók szerint ugyanúgy, ahogy az ipari forradalom korában, most is gazdasági fellendülést hoznak majd a szélvészgyors vonatok. A kritikusok szerint azonban sok helyütt csak méregdrága propagandacélokat szolgálhatnak.
2015. március 16.
A jövő algebrája
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 14-i számában
Negyven évvel ezelőtt pszichológusok kiválasztottak több mint másfél ezer kivételes matematikai képességekkel megáldott amerikai kamaszt. Az volt a céljuk ezzel, végigkövetve a gyerekek későbbi élettörténetét, hogy megállapíthassák, a jó fiatalkori matematikai adottságok hogyan hatnak az emberek későbbi sikereire, jövedelmükre, az állásra, amelyet betöltenek, tudományos és üzleti pozícióikra. Az eredmények azt mutatják, hogy e gyerekkori matekzsenik felnőttkorukra az átlagot magasan meghaladó sikereket értek el, sokan ma vállalatigazgatók vagy tudósok.
Lefőtt a kávé
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 16-i számában
A termékek, amelyek a fogyasztók lustaságára építenek, sikerre vannak ítélve. A kávét rejtő kapszula, amely egyetlen csésze ital főzésére alkalmas, fényesen bizonyítja e tézist. Ám a kapszulák újrahasznosíthatatlanok, és ötszáz év alatt bomlanak le. A keletkező sok ezer tonnányi szemét gyakorlatilag kezelhetetlen.
Gyanúsított genomhelyek
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 12-i számában
Az orvostudomány jelenkori fejlődésének motorját jórészt a betegségek genetikai hátterének egyre alaposabb feltérképezése adja. Amerikai kutatók a minap tették közzé, hogy áttörést értek el az I-es típusú diabétesz kialakulására ható gének utáni kutatásban, és a kezdeti több százezer lehetséges génszakasz körét sikerült mindössze néhány jelöltre szűkíteniük. A gyanúsított genomhelyek azonosításával elvileg könnyebbé válhat a célzott terápiák és a megelőző szűrővizsgálatok kifejlesztése.
2015. március 10.
Nyomtatott galaxis
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 7-i számában
Gyenge, középszerű vagy teljesen rossz sok szócikk az Enciklopédiában, méghozzá Denis Diderot, a mű főszerkesztője szerint. De itt nem áll meg: szerinte az egész lexikon tele van "rosszul megközelített, félig megemésztett, jó, rossz, utálatos, igaz, hamis és bizonytalan dolgokkal, egészében pedig összefüggéstelen, zavaros". A könyv története című kötet által idézett gondolatok jól mutatják, hogy a könyvek minősége miatti panasz nem az elektronikus kiadványok megjelenésével, de még csak nem is a modern lektűr felbukkanásával kezdődött.
Két busz az Andrássy úton
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 7-i számában
Száz éve indult meg a budapesti menetrend szerinti buszközlekedés. Ezzel a főváros a külföldi metropolisok, de több magyar város évekkel korábban elindult tömegközlekedési buszjáratait próbálta utolérni. A háború azonban, mint az élet sok más területén, ebben is törést okozott.
Irányítható orosz rulett?
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. március 7-i számában
Szélsőséges vitát váltott ki egy új ráktanulmány, amely azt állítja, a daganatok többsége nem az életmódbeli bűnök miatt alakul ki, mindössze a vakvéletlen következménye. Tényleg dohányozhatunk, ihatunk, ehetünk mértéket nem ismerve, és csak a szerencsében bízhatunk, vagy az egész csak rosszindulatú ámítás?
2015. március 3.
Az európai édesvizek fele szennyezett
Megjelent a Magyar Nemzet Online-on 2015. március 3-án
Az ambiciózus célkitűzések dacára az elmúlt években alig valamivel
javult a kontinens folyóinak és tavainak vízminősége az Európai
Környezetvédelmi Ügynökség legújabb jelentése szerint. Az egyik
legfontosabb szennyező a mezőgazdaság, amely folyamatosan nitrátokkal és
foszfátokkal árasztja el a vizeket.
Tovább...
Zavar az Erőben
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. február 28-i számában
Sok kortársammal, ismerősömmel ellentétben soha nem rajongtam különösebben a Csillagok háborúja filmekért. Egyrészt azért, mert szerintem a Star Trek (a magyar keresztségben Űrszekerek) sokkal jobb, és nem lehet két legjobb sci-fi. Másrészt azért, mert - talán sznobizmusból - viszolygok az egekig magasztalt popkulturális termékektől.
Steril fotók
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. február 28-i számában
A repülés a legbiztonságosabb módja a közlekedésnek - ismétlik rutinszerűen a híradások minden repülőkatasztrófa után. Az elmúlt évben azonban mintha szokatlanul sok repülő járt volna szerencsétlenül a világban. Tényleg így van-e, és lehet-e fejleszteni a biztonsági előírásokon a balesetek elkerülése végett?
Lebegő gitár
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. február 28-i számában
Kanadai űrhajósunk - az internet magyar fertályán így jellemzik Chris Hadfieldet. A vadászrepülő ezredes már háromszor járt az űrben, és mára szupersztárrá vált szerte a világon. Űrutazása minden percét élőben követhette bárki az interneten, zenélt, énekelt a nemzetközi űrállomás fedélzetén. Magyar menye családját már többször meglátogatta Budapesten. Könyve, az Egy űrhajós tanácsai földlakóknak magyar megjelenése alkalmából beszélgettünk vele.
Özvegycsináló artéria
Megjelent a Magyar Nemzet 2015. február 26-i számában
A magyarok háromszor gyakrabban kapnak infarktust és halnak meg ennek következtében, mint nyugat-európai társaik. Betegségük megelőzését azonban szinte lehetetlenné teszi, hogy kétharmaduknál a koszorúereikben lerakodó koleszterin nem okoz tüneteket, csak amikor már késő. A Semmelweis Egyetem és az Akadémia Lendület programjának kutatói ezen akarnak változtatni.