Lopva nőszők

Darwin fő művének, A fajok eredetének megjelenése előtt száz évvel az egyre sokasodó felfedezések hatására a svéd botanikus, Carl von Linné saját korábbi álláspontját is megváltoztatva felvetette az élőlények változásának lehetőségét. Bár az evolúció felfedezéséig nem jutott el, az állatok és a növények rendszerezésében elért eredménye csak Darwinéval vethető össze.

Szociális agy

Bár már régen nem vadászunk mamutokra, és gyűjtögető életmódot is legfeljebb a Tescóban folytatunk, agyunk továbbra is a kőkorbeli életünkhöz alkalmazkodott, állítja a világ egyik legismertebb humánetológusa, Robin Dunbar. A kutatóról nevezték el az emberi viselkedésevolúcióban alapvető Dunbar-féle számot is. A tudóssal a Rómában rendezett evolúciós konferencia szünetében beszélgettünk.

Cukorgolyócskák

A homeopátiás gyógyszerek gyártói a héten támadásba lendültek: európai uniós szintről igyekeznek arra kötelezni a tagállamokat, hogy bizonyítatlan hatékonyságú készítményeiket részben a gyógyszerkasszák fizessék. Eközben sokan semmit sem tudnak a homeopátia mögött rejlő elvekről, hiszen a reklámok csak e szerek kíméletességét hangsúlyozzák. Mi a homeopátia? Az orvoslás forradalma, vagy a sarlatánság legkifinomultabb formája?

Százezres tiszta helyiség

Gazdasági válság ide vagy oda, a hidegháború óta nem látott intenzitással folyik az űrverseny - immáron több új szereplővel. Van-e esélye az Európai Uniónak meghatározó szereplővé válni abban a versengésben, amelyben az asztronautika hagyományos szereplői, az Egyesült Államok és Oroszország mellett Kína és India is babérokra tör? A kis nemzetek összefogása nélkül semmiképp. Ezt az együttműködést hivatott előmozdítani az Európai Űrhivatal, amelynek hollandiai kutatóközpontjában jártunk.

Lomnici praktika

Négyszáz évvel ezelőtt, 1609. augusztus 25-én mutatta be Galileo Galilei maga készítette távcsövét Velencében. Az eszköz segítségével az égi jelenségeket soha nem látott részletességgel tudták a csillagászok megfigyelni, megszületett a modern asztronómia. Az évforduló tiszteletére 2009 a csillagászat nemzetközi éve. Ellátogattunk Európa különleges obszervatóriumába a Tátrában.

Kiemelt bejegyzés

Többé nem frissülő blog

Ez a blog többé nem frissül. Az új cikkek új helyen, a molnarcsaba.wordpress.com címen érhetők el.

2014. március 30.

Bakancslista

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. március 22-i számában
Harmincöt évvel a forgatás után a Másfél millió lépés Magyarországon című televíziós sorozat készítői magas állami kitüntetésben részesültek. Az országos kéktúrán végigvezető természetfilm generációk felejthetetlen élményévé vált, és mérföldkőnek számított a stáb tagjainak életében is.
Tovább...

Szép képletek

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. március 22-i számában
Bár a kutatás esetenként több száz tudós együttműködését igényli, pályája kezdetén mindenki egyéni sikerre vágyik, tartja Patkós András fizikus, akadémikus, akit az év ismeretterjesztő tudósának választottak. A nemzetközi hírű kutató, a részecskefizika szaktekintélye egész életében hűséges maradt az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez, miközben ritkaságszámba menő világméretű kapcsolatrendszert sikerült kiépítenie.
Tovább...

2014. március 27.

Egy pillanattal az ősrobbanás után

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. március 20-i számában
Einsteinnek megint igaza volt. Az Antarktiszon működő hatalmas rádiótávcső a világon elsőként szerzett közvetlen bizonyítékokat az ősrobbanás idején keletkezett gravitációs hullámok létezéséről, amelyeket a tudós már 99 évvel ezelőtt megjövendölt.
Tovább...

2014. március 20.

Nakamoto úr kisvasútjai

Megjelent a Képeslap 2014. március 16-i számában
Csak annyi pénzt fektessen be, amennyit nem sajnál, ha elveszik -­ ha ezt halljuk egy pénzügyi ajánlattal kapcsolatban, általában ildomos szedni a sátorfánkat. Az idézett mondat Jon Matonistól, a Bitcoin Alapítvány igazgatójától származik.

Kiberháború az ukrán fronton

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. március 13-i számában
Az Ukrajna és Oroszország közötti konfliktusban minden jel szerint megkezdődött a küzdelem egy olyan csatatéren is, ahol nincsenek tankok, nem dördülnek el lövések, ám mégis óriási károkat okozhatnak egymásnak a küzdő felek: a számítógépes rendszereket támadó hackerek és kiberkatonák csapatai harcban állnak.
Tovább...

2014. március 18.

Jégzuhatag

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. március 9-i számában
A sarki örvény néven elhíresült időjárási jelenség idén télen újra és újra dermesztően hideg levegővel árasztja el az Egyesült Államok északkeleti tájait. A gyakran mínusz harminc Celsius­ fokos hidegben alig néhány héten belül már másodszor fagyott be a Niagara­ vízesés ­ árasztották el a valóban lenyűgöző fotók a közösségi internetet.

Tizenhatból hat

Megjelent a Képeslap 2014. március 9-i számában
A Transalp Vaudoise az Alpok egyik legnagyobb szánhúzókutya­-versenye. Svájc Vaud kantonjában, híres síközpontokban rendezik meg minden évben. A versenyen kizárólag fajtatiszta kutyákat, alaszkai malamutokat, szibériai huskykat, szamojédeket és grönlandi szánhúzó kutyákat lehet a szánok elé fogni. Idén Leysinből indult a mezőny, és az egyhetes verseny végén Gryonban volt a befutó.

Minimum

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. március 8-i számában
Valószínűleg a kiadványszerkesztő programok könyvborítók tervezéséhez használt sablonjaiba már eleve beillesztik a "New York Times Bestseller" feliratot, mert alig találni olyan angol nyelvterületről származó könyvet, amelyikre ne lenne ráírva. Ezért sokszor hitetlenkedik az ember, hogy az adott mű valóban szerepelt-e valaha a legkapósabb könyveket bemutató patinás listán - még akkor is, ha a könyv befogadásához nem szükséges egyetemi diploma.

Mit tud a Prezi?

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. március 8-i számában
Egy magyar számítástechnikai cég, a Prezi alapítóját a Fehér Házban fogadta Barack Obama a múlt pénteken. A Prezi ugyanis százmillió dollárral szállt be az elnök oktatási programjába. Honnan van egy kis magyar cégnek százmillió dollárja? És miért amerikai gyermekekre költi?

Habarcs

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. március 8-i számában
Tizenkétmilliárd forinttal támogatja a költségvetés a most kezdődő nemzeti agykutatási programot, amelyben a világ élvonalába tartozó magyar tudósok agyunk működését és betegségeinek gyógymódjait vizsgálják. A program elnöke, Freund Tamás vallja, zeneszeretet és hit nélkül nem tudott volna sikereket elérni a tudományban sem.

2014. március 9.

Stresszkönyv

Megjelent a Képeslap 2014. március 2-i számában
Galántai Zoltán jövőkutató. Mit nem szeret a munkájában? - Az egyetemi oktatásban a dolgozatjavítást és az adminisztrációt nem szeretem. A tanítást és a kutatást viszont már annál inkább. Nagy öröm olykor belátni kicsit a valóság nevű gépezet motorházfedele alá.

Fogyó hó

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. március 1-i számában
A szocsi olimpia alpesisí-számai soha nem látott sikert hoztak hazánknak: Miklós Edit lesiklásban hetedik helyezést ért el. A csíkszeredai gyökerű sportoló, aki téli napjait a legnagyobb sztárok között tölti, állítja: a gazdag sínemzetek szülöttei  és a magyar versenyzők közötti különbségek nagyok, de kitartó munkával nem behozhatatlanok.
Tovább...

Holmes, a szakbarbár

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. március 1-i számában
Az utóbbi hetekben mutatta be a BBC modern korba helyezett Sherlock Holmes-adaptációjának legújabb évadát. Az új epizódok hatására világszerte rajongássá erősödött a sorozatot eddig is övező elismerés. Mi tette generációk megunhatatlan hősévé a Baker Street-i detektívet?
Tovább...

2014. március 7.

Megtudhatjuk, mi is az az ebgondolat

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. február 27-i számában
Magyar kutatók felfedezése járta be a napokban a világsajtót. Megvalósították azt, amit eddig lehetetlennek hittek: kényszerítés és altatás nélkül vizsgálták meg egy állat, a kutya agyműködését. Az eredmények szerint a kutya és az ember agya az együttélésre van "drótozva".
Tovább...

2014. március 2.

Big Mac és Miss Saigon

Megjelent a Képeslap 2014. február 23-i számában
Talán az egykori kommunista országokban végbemenő társadalmi változások szimbolikus pillanata az első McDonald's gyorsétterem megnyitása. Vagy a feltartóztathatatlan globalizációé. Az addig tiltott gyümölcsnek számító amerikai hamburgerért ezrek álltak sorban Moszkvában 1990-ben vagy a budapesti Régiposta utcában két évvel korábban. Most Vietnamon volt a sor.

Álarcok

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. február 22-i számában
Az első magyar egész estés számítógépes animációs film alkotói, bár hasonló önálló alkotással nem jelentkeztek, szakmájukban világhírűvé váltak. Azóta térhatású filmekre szakosodtak, és a legnagyobb cégek keresik őket nap nap után. Most a magyar történelemről szóló animációs film bemutatójára készülnek.
Tovább...