Megjelent a Magyar Nemzet 2014. január 23-i számában
A legutóbbi időkig a két lábon járó robotok mozgása inkább megmosolyogtató ügyetlenkedésnek tűnt, mintsem az emberi járás hiteles utánzásának. Azért volt így, mert a kutatók a két lábon járás mechanizmusát sem értették teljesen. Az új kutatási eredmények azonban bár kis lépést jelentenek az emberiségnek, óriásit a gépek szempontjából.
Tovább...
2014. január 30.
Eljött a sétáló gépek kora
2014. január 27.
Futamok szigetelőszalagon
Megjelent a Képeslap 2014. január 19-i számában (nem érhető el az interneten)
Nem győzött meg minket a Műszaki Egyetemen rendezett robotautó-verseny arról, hogy az önmagukat vezetni képes közúti járművek belátható időn belül átveszik a volánt az embertől.
Hörcsög az Y-fordulóban
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. január 18-i számában
Robotautók versenyeztek egymással a budapesti műszaki egyetem előterében. Bár a verseny szervezői a mérnökhallgatóknak akartak lehetőséget nyújtani szakmabeli jártasságuk bizonyítására, a változó sikerrel szerepelt játék autók ráirányítják a figyelmet az önmagukat vezetni képes nagy autók sikereire és kudarcaira is.
Tovább...
Ismeretszikrák
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. január 18-i számában
Közhely, hogy az internet és "felgyorsult világunk" megváltoztatta az emberek olvasási szokásait. Közhely, de nem teljesen valótlan. Míg ha fikciós műről van szó, az emberek hajlandóak végigolvasni egy három-négy száz oldalas könyvet az elejérõl kezdve a végéig, ha tényirodalmat vesznek a kezükbe, ehhez egyre kevésbé fűlik a foguk. Lehet ezt kárhoztatni, de megváltoztatni bajosan tudjuk. Az utóbbi években a kiadók egyre-másra adják ki azokat a külföldön már befutott ismeretterjesztő könyveket, amelyek nem egy témát dolgoznak föl, hanem valamilyen szervező elv szerint egymás mellé rendelt egy-két oldalas fejezetecskéket tartalmaznak.
Tovább...
Képalkotás
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. január 18-i számában
A számítógép forradalmadította a szervezet belsejébe betekintést engedő diagnosztikát, de az orvos
sosem válik kiküszöbölhetővé, tartja Palkó András radiológiaprofesszor, az Európai Radiológiai Társaság korábbi elnöke. A radiológus szerint mára sokkal biztonságosabbá vált a röntgenvizsgálat.
Tovább...
Gépi dobogás
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. január 18-i számában
Néhány héttel ezelőtt a világon elsőként hordig, amíg alkalmas beültethető szervet találnak számukra. Noha a vér áramoltatását végző berendezések eddig is léteztek, ezek nagy, testen kívüli gépek voltak, és csak rövid ideig tudták biztosítani a vérkeringést.
Tovább...
2014. január 24.
Nincs több titok?
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. január 16-i számában
Edward Snowden, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség volt szerződéses munkatársa még mindig nem fogyott ki a titkokból. Néhány napja olyan dokumentumokat hozott nyilvánosságra, amelyek bizonyítják: az ügynökség kvantumszámítógépet fejleszt. Egy ilyen komputerrel a világ összes létező titkosítását pillanatok alatt feltörhetnék. De hogyan is működik egy ilyen gép?
Tovább...
2014. január 21.
Újraindításra vár az orosz űripar
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. január 9-i számában
Noha az amerikai űrsiklók nyugdíjazásával az orosz űrhivatal létesítményei és járművei pótolhatatlanná váltak a Nemzetközi Űrállomás eléréséhez, és a legtöbb műholdat is az oroszok állítják pályára mostanság, az űripari szektor vegetál. Minthogy az űrkutatás Oroszországban még ma is a nemzeti büszkeség fontos támasza, Putyin elnök mélyreható reformokra szánta el magát. Az eredmény azonban kérdéses.
Tovább...
2014. január 20.
Nagyon mínusz
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. 11-i számában
Soha nem voltam még ehhez fogható körülmények között, és nagyon remélem, hogy nem is leszek - mondta el újságírói kérdésekre válaszolva Ted Scambos, a földön valaha mért legalacsonyabb természetes hőmérsékletre rátaláló kutatócsoport vezetője. A kutatáshoz szerencsére nem is kellett odamennie, minthogy nem személyesen a helyszínen végezték a mérést...
Tovább...
Ár akadály nélkül
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. január 11-i számában
Louisiana számos megyéjét porig rombolta kilenc éve a Katrina hurrikán. Noha azóta megerősítették az akkor kártyavárként összeomlott gátakat, nem mindenki elégedett meg ennyivel. Pedig a jövőbeli orkánok egyre nagyobbak lesznek.
Tovább...
Kísérlet a képernyőn
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. január 11-i számában
Nem kísérletező vegyészeket, hanem komputerrel dolgozó tudósokat tüntetett ki tavaly a kémiai Nobel-bizottság. A díjazottak által kijelölt tudományterületen dolgozik Hetényi Csaba, aki a számítógépes számítások eredményeinek ismeretében még azelőtt megjósolja, melyik vegyület lehet jó gyógyszernek, hogy azt a valóságban előállítanák.
Tovább...
2014. január 13.
Naptüsszentők
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. január 4-i számában
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a tudósok csak az olyan érdektelen és jelentéktelen problémák kutatásával foglalkoznak, mint a globális éghajlatváltozás, esetleg a világjárványok vagy az energiaválság. Pedig koránt sincs így, erről pedig a New Scientist magazinhoz érkezett olvasói kérdéseket összegyűjtő (magyarul meg nem jelent) könyvek címei tanúskodnak: Miért nem fagy le a pingvinek lába?, illetve Miért nem tudnak az elefántok ugrálni? Ezekből válogattunk.
Tovább...