Lopva nőszők

Darwin fő művének, A fajok eredetének megjelenése előtt száz évvel az egyre sokasodó felfedezések hatására a svéd botanikus, Carl von Linné saját korábbi álláspontját is megváltoztatva felvetette az élőlények változásának lehetőségét. Bár az evolúció felfedezéséig nem jutott el, az állatok és a növények rendszerezésében elért eredménye csak Darwinéval vethető össze.

Szociális agy

Bár már régen nem vadászunk mamutokra, és gyűjtögető életmódot is legfeljebb a Tescóban folytatunk, agyunk továbbra is a kőkorbeli életünkhöz alkalmazkodott, állítja a világ egyik legismertebb humánetológusa, Robin Dunbar. A kutatóról nevezték el az emberi viselkedésevolúcióban alapvető Dunbar-féle számot is. A tudóssal a Rómában rendezett evolúciós konferencia szünetében beszélgettünk.

Cukorgolyócskák

A homeopátiás gyógyszerek gyártói a héten támadásba lendültek: európai uniós szintről igyekeznek arra kötelezni a tagállamokat, hogy bizonyítatlan hatékonyságú készítményeiket részben a gyógyszerkasszák fizessék. Eközben sokan semmit sem tudnak a homeopátia mögött rejlő elvekről, hiszen a reklámok csak e szerek kíméletességét hangsúlyozzák. Mi a homeopátia? Az orvoslás forradalma, vagy a sarlatánság legkifinomultabb formája?

Százezres tiszta helyiség

Gazdasági válság ide vagy oda, a hidegháború óta nem látott intenzitással folyik az űrverseny - immáron több új szereplővel. Van-e esélye az Európai Uniónak meghatározó szereplővé válni abban a versengésben, amelyben az asztronautika hagyományos szereplői, az Egyesült Államok és Oroszország mellett Kína és India is babérokra tör? A kis nemzetek összefogása nélkül semmiképp. Ezt az együttműködést hivatott előmozdítani az Európai Űrhivatal, amelynek hollandiai kutatóközpontjában jártunk.

Lomnici praktika

Négyszáz évvel ezelőtt, 1609. augusztus 25-én mutatta be Galileo Galilei maga készítette távcsövét Velencében. Az eszköz segítségével az égi jelenségeket soha nem látott részletességgel tudták a csillagászok megfigyelni, megszületett a modern asztronómia. Az évforduló tiszteletére 2009 a csillagászat nemzetközi éve. Ellátogattunk Európa különleges obszervatóriumába a Tátrában.

Kiemelt bejegyzés

Többé nem frissülő blog

Ez a blog többé nem frissül. Az új cikkek új helyen, a molnarcsaba.wordpress.com címen érhetők el.

2013. augusztus 31.

Ütött az atomóra

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 31-i számában
Új szintet értünk el a pontosságban, egy egész nagyságrenddel meghaladtuk elődeink teljesítményét - dicsekedett büszkén Andrew Ludlow, az amerikai országos szabványügyi hivatal kutatója a New Scientistnek annak kapcsán, hogy minden idők legpontosabb óráját helyezték üzembe a minap. A szerkezet atomóra. Az atomórák működési elvük szerint egy atom két energiaszint közötti ingadozását veszik alapul az idő méréséhez. Az ingadozás ritmusa elképesztően állandó, az óra "ketyegése" így szinte az örökkévalóságig pontos maradhat.
Tovább...

Nem örök zöld

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 31-i számában
A Keszthelyi-hegység nagy részén elpusztultak a fák. A két évvel ezelőtt tomboló aszály és forróság következtében kiszáradtak a feketefenyők. Most az erdészet kivágja őket, évtizedekre lekopaszítva a balatoni látkép jelentős részét. Öröm az ürömben: a feketefenyők pusztulását kevés szakember bánja.
Tovább...

2013. augusztus 30.

Enigma

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 24-i számában
Keep calm and carry on - Maradj nyugodt, és folytasd [a munkát] -, áll azokon a második világháború idejéből származó, azóta feledésbe merült angol propagandaposztereken, amelyeket nemrégiben találtak egy padláson. A posztereket felkapta az internetes népművészet, és viccesnek szánt módosított változataik azóta is keringenek a közösségi oldalakon. A propagandaanyaggal az angol kormány a németek kezdeti villámháborús sikerei és a brit városokat sújtó bombázások közepette próbálta fenntartani a lakosság hitét és fegyelmét.
Tovább...

Csal a csatorna

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 24-i számában
Százhúsz évvel ezelőtt, 1893-ban nyitották meg a Peloponnészosz félszigetet Görögország kontinentális területeitől elválasztó Korinthoszi-csatornát. Szigorú értelemben a Peloponnészosz félsziget azóta sehol sem kapcsolódik a szárazföldhöz, így szigetnek is hívhatnánk. Noha a nyugati hajózás bölcsőjének számító antik görög városállamok mérnökei évezredekkel ezelőtt felvetették a csatorna ötletét, amely jelentősen lerövidíthette volna az addig a görög félsziget körbehajózását kívánó átjutást az Égei- és a Jón-tenger között.
Tovább...

Forrpontok

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 24-i számában
Az éghajlatváltozás bizonyíthatóan növeli az emberi konfliktusok esélyét, állítja a Science című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány. Az összefüggés lehetősége korántsem számít újnak, az újdonság az, hogy a cikk megállapításai eddig példátlan mennyiségű adat elemzésén alapulnak. Következtetései pedig igen nyugtalanítók.
Tovább...

2013. augusztus 24.

Szurkolás

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 17-i számában
Van úgy, hogy egy eseményre olyan sokat kell várni, hogy pusztán ettől érdekes lesz, holott ha gyakran megtörténne, senkit sem érdekelne. Ilyen esemény a szurok lecsöppenése. No nem a felmelegített, köznapi értelemben is folyékony szurokra gondolunk, amelynek csöpögését az útépítő munkások naponta ezerszer is megcsodálhatják. Hanem az úgynevezett szilárd szurokra, hiszen szilárd anyagok nem szoktak csöpögni.
Tovább...

Kóma után

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 17-i számában
Az ismétlődő orvosi bűnesetekkel nem a doktorokat akarja lejáratni, hanem az emberek egészségügyi tudatosságát kívánja erősíteni, vallja Robin Cook író. Az orvosi krimi legnagyobb alakját a betegségek társadalmi okai foglalkoztatják.
Tovább...

2013. augusztus 18.

Vállból swingelni

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 10-i számában
Rózsa Csilla alig néhány hét alatt lett az egyik legismertebb magyar sportolónő. A tizenhat éves golfozó sorozatban végez helyezettként az európai, amerikai tornákon, és egyre valószínűbb, hogy nagykorúvá válásakor profinak szegődik. De milyen kilátásai vannak egy golfozónak Magyarországon
Tovább...

Talált, süllyedt

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 10-i számában
Szeretjük hinni, hogy az óceánok több ezer méteres mélységei még érintetlenek. Nos, úgy tűnik, ezek sem tökéletesen azok. Noha az óceáni meder nagy része ismeretlen az ember számára, ez nem jelenti azt, hogy ipari tevékenységünk nem érezteti ott is hatását. Az óceánba szórt temérdek szemét lassanként egyre mélyebbre süllyed, miközben anyagai lassan bomlani kezdenek. A felszabaduló vegyületek pedig olyan fajokat mérgeznek, amelyek létezéséről nem is tudunk.
Tovább...

Ha elveszítjük a fejünket

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 10-i számában
Egy olasz idegsebész felvetette, hogy egy-két éven belül akár megvalósulhat az első teljes fejtranszplantációs műtét, minthogy az idegsebészeti technikák elérték az operáció sikeréhez szükséges fejlettséget. A lehet azonban egyáltalán nem egyenlő a szabaddal, sokan azonnal az olasz Frankensteinnek keresztelték el az orvost. Igazuk van?
Tovább...

2013. augusztus 12.

Öngól

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 3-i számában
Miért van szinte mindig három lapátjuk az áramtermelő szélturbináknak? A kérdés olyan triviálisnak hat, hogy valószínűleg nagyon kevesen tették már föl maguknak. Pedig a válasz egyáltalán nem magától értetődő. Minél több a lapát, annál nagyobb a lapátok összfelülete, annál több szelet tudnak befogni, ezáltal több mozgási energiát alakíthatnak árammá. Viszont ha túl sok a lapát, a szerkezet tömege nagyon nagy lesz, és az ára is a csillagos égbe emelkedhet.
Tovább...

Lesben állók

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. augusztus 3-i számában
Egy évvel előrehozta a Belügyminisztérium az ötszáz újonnan vásárolt, modern traffipaxkészülék csatasorba állítását. E sebességmérők már nemcsak a sebességet mérik, de kamerák is egyben. Így szinte bármilyen látható szabálysértésről bizonyító erejű felvételt készítenek jövő tavasztól. Bár működésük eredménye sokak számára okoz majd kellemetlen tapasztalatokat, kevesen értik, hogyan is működhetnek valójában.
Tovább...