Lopva nőszők

Darwin fő művének, A fajok eredetének megjelenése előtt száz évvel az egyre sokasodó felfedezések hatására a svéd botanikus, Carl von Linné saját korábbi álláspontját is megváltoztatva felvetette az élőlények változásának lehetőségét. Bár az evolúció felfedezéséig nem jutott el, az állatok és a növények rendszerezésében elért eredménye csak Darwinéval vethető össze.

Szociális agy

Bár már régen nem vadászunk mamutokra, és gyűjtögető életmódot is legfeljebb a Tescóban folytatunk, agyunk továbbra is a kőkorbeli életünkhöz alkalmazkodott, állítja a világ egyik legismertebb humánetológusa, Robin Dunbar. A kutatóról nevezték el az emberi viselkedésevolúcióban alapvető Dunbar-féle számot is. A tudóssal a Rómában rendezett evolúciós konferencia szünetében beszélgettünk.

Cukorgolyócskák

A homeopátiás gyógyszerek gyártói a héten támadásba lendültek: európai uniós szintről igyekeznek arra kötelezni a tagállamokat, hogy bizonyítatlan hatékonyságú készítményeiket részben a gyógyszerkasszák fizessék. Eközben sokan semmit sem tudnak a homeopátia mögött rejlő elvekről, hiszen a reklámok csak e szerek kíméletességét hangsúlyozzák. Mi a homeopátia? Az orvoslás forradalma, vagy a sarlatánság legkifinomultabb formája?

Százezres tiszta helyiség

Gazdasági válság ide vagy oda, a hidegháború óta nem látott intenzitással folyik az űrverseny - immáron több új szereplővel. Van-e esélye az Európai Uniónak meghatározó szereplővé válni abban a versengésben, amelyben az asztronautika hagyományos szereplői, az Egyesült Államok és Oroszország mellett Kína és India is babérokra tör? A kis nemzetek összefogása nélkül semmiképp. Ezt az együttműködést hivatott előmozdítani az Európai Űrhivatal, amelynek hollandiai kutatóközpontjában jártunk.

Lomnici praktika

Négyszáz évvel ezelőtt, 1609. augusztus 25-én mutatta be Galileo Galilei maga készítette távcsövét Velencében. Az eszköz segítségével az égi jelenségeket soha nem látott részletességgel tudták a csillagászok megfigyelni, megszületett a modern asztronómia. Az évforduló tiszteletére 2009 a csillagászat nemzetközi éve. Ellátogattunk Európa különleges obszervatóriumába a Tátrában.

Kiemelt bejegyzés

Többé nem frissülő blog

Ez a blog többé nem frissül. Az új cikkek új helyen, a molnarcsaba.wordpress.com címen érhetők el.

2013. június 30.

Áthidalás

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 29-i számában
A mozgatóidegek roncsolódásával járó gerincsérülés vagy az agyvérzés mindeddig a betegek többségénél élethosszig tartó bénultságot okozott. Az agy és a számítógép közvetlen összekapcsolására irányuló, és magyar részvétellel zajló kutatások azonban a jövőben visszaadhatják az örökre elveszettnek hitt mozgásképességet.
Tovább...

2013. június 29.

Macera

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 29-i számában
Ritkán kerül állatpreparátor a hírekbe, pláne úgy, hogy ezt ő kezdeményezi a munkáját ismertető dokumentumfilm bemutatásával. A budapesti állatkert munkatársa, Mihály Ármin egy pillantásból felismeri az elefánt összes csontját, és úgy készít békáról preparátumot, hogy az állat a beavatkozás végeztével boldogan ugrál tovább.
Tovább...

2013. június 28.

Semmelweis Egyetem Kopp Mária Média Díj



Három újságírót díjazott a Semmelweis Egyetem
Idén harmadik alkalommal hirdette meg a Semmelweis Egyetem médiadíját, melyet 2012-ben Kopp Mária pszichológus professzorra emlékezve neveztek át. A névadás tisztelgés életműve és munkássága előtt, melynek szerves része volt a köz tájékoztatása a médián keresztül.
20130625-IMG_8395-media-dij-webA Semmelweis Egyetem Kopp Mária Média Díjat idén Gimes Júlia, a Kossuth Rádió és Dr. Molnár Csaba, a Magyar Nemzet munkatársa kapja, megosztva. A Kopp Mária Hírszerkesztői Díjat Bánhidi Lilla, az RTL Klub Híradójának riportere nyerte el.
Gimes Júlia és Dr. Molnár Csaba rendszeresen tudósít az egyetem egészségügyi fejlesztéseiről, a tudományos élet újdonságairól. A Kossuth Rádió tudományos műsorainak szerkesztő-riportere a díjat az idén februárban átadott Szkill- és Szimulációs Központról szóló riportjával nyerte el, melyben beszámol az országba egyedülálló, legmodernebb technológiával felszerelt, élethű, beszélő szimulációs bábuival gyakoroló orvostanhallgatók képzéséről.
A Magyar Nemzet tudományos újságírója az egyetem Arc- Állcsont- Szájsebészeti Klinikáján végzett egyedülálló arcrekonstrukciós beavatkozásról írt cikkével érdemelte ki az elismerést.
Az RTL Híradó riportere, Bánhidi Lilla tömegekhez juttatja el közérthető formában az egyetemen folyó munka eredményeit, hívja fel a figyelmet a megelőzés és felvilágosítás fontosságára. Amegfelelő reggeliről és a vitaminokról szóló riportjaiért kapott díjazást.
Az elismeréseket Dr. Szél Ágoston, rektor adta át a pénteki Semmelweis Napi ünnepségen.
A médiadíjra kiírt pályázatra évről-évre egyre több pályamű érkezik, idén is több mint ötven anyagból választotta ki a győzteseket a bíráló bizottság. A Dr. Karádi István dékán vezette testületnek nem volt egyszerű a színvonalas művek közül kiválogatni a legjobbakat, ezért is döntött a Média Díj megosztása mellett. A díjjal az egészségügyet és az egészségtudományt érintő újságírás, hírközlés és tájékoztatás területén nyújtott kiemelkedő teljesítményt ismeri ez az egyetem.

Népmintázatok

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 22-i számában
A földrajztudomány, noha általánosan elfogadott, tudományos módszertani elvek szerint működik, nem kerülhette el, hogy eredményei időnként felbőszítsék a politikai hatalmat. Máskor pedig ugyanez a hatalom a saját törekvéseinek igazolására próbálta használni a kutatók munkáját. A geográfia semelyik részterületére nem igaz ez annyira, mint a tájegységek lakosságának etnikai hovatartozását bemutató térképezésre.
Tovább...

2013. június 27.

Átsorolt kórképek

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 22-i számában
Frissítette a betegségek diagnosztizálását segítő kézikönyvét az amerikai elmeorvos-társaság. Ritkán kapja fel a világsajtó az efféle eseményeket, most azonban lavinát indíthat el az átdolgozott kiadás. A kritikusok szerint ez alapján gyakorlatilag mindenki pszichiátriai betegnek nyilvánítható, a gyógyszergyárak pedig máris gyárthatják a pirulákat például a gyász ellen.
Tovább...

2013. június 23.

Kiberchondria

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 15-i számában
A magyar fejlesztésű Webicina orvosi honlap nyerte a svéd Gran díjat, amelyet az emberi életminőséget  jobbító innovációkért osztanak. A Webicina szerkesztői kiválogatják az értéket az interneten fellelhető tengernyi hamis egészségügyi információ közül. E területen nemcsak hogy piacvezetők, hanem egyeduralkodók.
Tovább...

2013. június 16.

Erdei villamos

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 8-i számában
A világon elsőként állt szolgálatba napelemes vonat a börzsönyi erdei vasút vonalán. A jármű nem füstöl, és hangja halkabb, mint a dízel vagy gőzmozdonyé, de lehet, hogy a hagyományos erdei döcögés szerelmesei épp ezt fogják belőle hiányolni. A vonat a megújuló energiaforrásokra hívja fel a figyelmünket, bár a napenergia térnyerésére a közlekedésben még a szakemberek szerint sem érdemes számítani.
Tovább...

Számkivetve

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 8-i számában
Vélhetően nincs még egy eltűnt repülő a világon, amelyet annyit kerestek volna, mint a leghíresebb és egyik legelső női pilóta, Amelia Earhart elveszett gépét. Az elmúlt évtizedekben expedíciók sora indult a katasztrófa vélt helyszínére, hogy a kor legmodernebb technikai vívmányait bevetve próbálja megtalálni a pilótasztár gépének maradványait. Persze e kutatók többsége (akiket, bármely furcsa, leginkább régésznek lehet nevezni) valószínűleg nem a felfedezés tudományos értéke, inkább a siker esetén joggal várható médiafelhajtás és busás jövedelem reményében keresi ezt az egyetlen repülőt.
Tovább...

2013. június 10.

Kapcsolati háló

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 1-i számában
Immár második alkalommal kapta néhány éven belül a magyar tudományos élet legrangosabb elismerésének számító Bolyai-díjat agykutató. Nusser Zoltán, az idei díjazott szerint az agykutatás az elmúlt évtizedekben dinamikusan fejlődik, és ebben a budapesti Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetben koncentrálódó magyar idegtudománynak is jelentős szerepe van.
Tovább...

A víz az úr

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 1-i számában
Két év sem telt el a kínai Három-szoros vízerőmű üzembe helyezése óta, amelyet akkor a világ leghatalmasabbjaként ünnepelt a kínai kormány (mások pedig kárhoztatták), máris halványul az emléke. A múlt héten Dél-Afrika és a Kongói Demokratikus Köztársaság kormánya egyezményt írt alá a Kongó folyó vízesésén létesítendő új vízerőmű megépítéséről. Ha a terveknek megfelelően minden szakasza elkészül, ez lesz a világ legnagyobb ilyen létesítménye. A történelem mintha ismételné önmagát.
Tovább...

2013. június 2.

Szabadulni a félelemtől

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. május 25-i számában
Angelina Jolie vallomása rákot megelőző kettős mellamputációjáról szinte soha nem látott visszhangot váltott ki mindenütt a világon - vélhetően a színésznő szándékainak megfelelően. Rengetegen dicsőítik a bátor asszony döntését, mások őrültnek nevezik. A hírek azonban alig szólnak arról, milyen genetikai felfedezések tették lehetővé, hogy jóval a rák kialakulása előtt felismerhessük a veszélyt.
Tovább...

Gyérítés

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. május 25-i számában
Idén mintha különös figyelmet kapott volna a nyár elejei rendes szúnyogirtás. Ennek oka vélhetően a részben szúnyogok terjesztette trópusi, dél-európai betegségek magyarországi felbukkanásáról egyre-másra felröppenő hírekben keresendő. Valóban kell-e félnünk e nyavalyáktól, létezik-e reális alternatívája a vegyszeres szúnyogirtásnak?
Tovább...

Csontváz

Megjelent a Magyar Nemzet 2013. május 25-i számában
Nagyon ritkán lehet igazságot tenni a kevéssé fejlett országokból a múltban nyugatra csempészett műtárgyak, régészeti leletek kérdésében. A lelőhelynek számító ország tulajdonaként követeli vissza őket, a leletet máig őrző múzeumok, magánszemélyek viszont úgy érvelnek, hogy náluk nagyobb biztonságban van a tárgy, amely az egész emberiség közkincse. Teljesen más a helyzet, ha nem a történelmi múlt ködébe vesző "leletmentésről" van szó, hanem nagyon is modern rablásról, csempészetről. Nem csoda, hogy ilyenkor nagyobb esély van a visszaadásra. Ez történt most is...
Tovább...