Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 29-i számában
A mozgatóidegek roncsolódásával járó gerincsérülés vagy az agyvérzés mindeddig a betegek többségénél élethosszig tartó bénultságot okozott. Az agy és a számítógép közvetlen összekapcsolására irányuló, és magyar részvétellel zajló kutatások azonban a jövőben visszaadhatják az örökre elveszettnek hitt mozgásképességet.
Tovább...
2013. június 30.
Áthidalás
2013. június 29.
Macera
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 29-i számában
Ritkán kerül állatpreparátor a hírekbe, pláne úgy, hogy ezt ő kezdeményezi a munkáját ismertető dokumentumfilm bemutatásával. A budapesti állatkert munkatársa, Mihály Ármin egy pillantásból felismeri az elefánt összes csontját, és úgy készít békáról preparátumot, hogy az állat a beavatkozás végeztével boldogan ugrál tovább.
Tovább...
2013. június 28.
Semmelweis Egyetem Kopp Mária Média Díj
Három újságírót díjazott a Semmelweis Egyetem
Népmintázatok
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 22-i számában
A földrajztudomány, noha általánosan elfogadott, tudományos módszertani elvek szerint működik, nem kerülhette el, hogy eredményei időnként felbőszítsék a politikai hatalmat. Máskor pedig ugyanez a hatalom a saját törekvéseinek igazolására próbálta használni a kutatók munkáját. A geográfia semelyik részterületére nem igaz ez annyira, mint a tájegységek lakosságának etnikai hovatartozását bemutató térképezésre.
Tovább...
2013. június 27.
Átsorolt kórképek
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 22-i számában
Frissítette a betegségek diagnosztizálását segítő kézikönyvét az amerikai elmeorvos-társaság. Ritkán kapja fel a világsajtó az efféle eseményeket, most azonban lavinát indíthat el az átdolgozott kiadás. A kritikusok szerint ez alapján gyakorlatilag mindenki pszichiátriai betegnek nyilvánítható, a gyógyszergyárak pedig máris gyárthatják a pirulákat például a gyász ellen.
Tovább...
2013. június 23.
Kiberchondria
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 15-i számában
A magyar fejlesztésű Webicina orvosi honlap nyerte a svéd Gran díjat, amelyet az emberi életminőséget jobbító innovációkért osztanak. A Webicina szerkesztői kiválogatják az értéket az interneten fellelhető tengernyi hamis egészségügyi információ közül. E területen nemcsak hogy piacvezetők, hanem egyeduralkodók.
Tovább...
2013. június 16.
Erdei villamos
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 8-i számában
A világon elsőként állt szolgálatba napelemes vonat a börzsönyi erdei vasút vonalán. A jármű nem füstöl, és hangja halkabb, mint a dízel vagy gőzmozdonyé, de lehet, hogy a hagyományos erdei döcögés szerelmesei épp ezt fogják belőle hiányolni. A vonat a megújuló energiaforrásokra hívja fel a figyelmünket, bár a napenergia térnyerésére a közlekedésben még a szakemberek szerint sem érdemes számítani.
Tovább...
Számkivetve
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 8-i számában
Vélhetően nincs még egy eltűnt repülő a világon, amelyet annyit kerestek volna, mint a leghíresebb és egyik legelső női pilóta, Amelia Earhart elveszett gépét. Az elmúlt évtizedekben expedíciók sora indult a katasztrófa vélt helyszínére, hogy a kor legmodernebb technikai vívmányait bevetve próbálja megtalálni a pilótasztár gépének maradványait. Persze e kutatók többsége (akiket, bármely furcsa, leginkább régésznek lehet nevezni) valószínűleg nem a felfedezés tudományos értéke, inkább a siker esetén joggal várható médiafelhajtás és busás jövedelem reményében keresi ezt az egyetlen repülőt.
Tovább...
2013. június 10.
Kapcsolati háló
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 1-i számában
Immár második alkalommal kapta néhány éven belül a magyar tudományos élet legrangosabb elismerésének számító Bolyai-díjat agykutató. Nusser Zoltán, az idei díjazott szerint az agykutatás az elmúlt évtizedekben dinamikusan fejlődik, és ebben a budapesti Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetben koncentrálódó magyar idegtudománynak is jelentős szerepe van.
Tovább...
A víz az úr
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. június 1-i számában
Két év sem telt el a kínai Három-szoros vízerőmű üzembe helyezése óta, amelyet akkor a világ leghatalmasabbjaként ünnepelt a kínai kormány (mások pedig kárhoztatták), máris halványul az emléke. A múlt héten Dél-Afrika és a Kongói Demokratikus Köztársaság kormánya egyezményt írt alá a Kongó folyó vízesésén létesítendő új vízerőmű megépítéséről. Ha a terveknek megfelelően minden szakasza elkészül, ez lesz a világ legnagyobb ilyen létesítménye. A történelem mintha ismételné önmagát.
Tovább...
2013. június 2.
Szabadulni a félelemtől
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. május 25-i számában
Angelina Jolie vallomása rákot megelőző kettős mellamputációjáról szinte soha nem látott visszhangot váltott ki mindenütt a világon - vélhetően a színésznő szándékainak megfelelően. Rengetegen dicsőítik a bátor asszony döntését, mások őrültnek nevezik. A hírek azonban alig szólnak arról, milyen genetikai felfedezések tették lehetővé, hogy jóval a rák kialakulása előtt felismerhessük a veszélyt.
Tovább...
Gyérítés
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. május 25-i számában
Idén mintha különös figyelmet kapott volna a nyár elejei rendes szúnyogirtás. Ennek oka vélhetően a részben szúnyogok terjesztette trópusi, dél-európai betegségek magyarországi felbukkanásáról egyre-másra felröppenő hírekben keresendő. Valóban kell-e félnünk e nyavalyáktól, létezik-e reális alternatívája a vegyszeres szúnyogirtásnak?
Tovább...
Csontváz
Megjelent a Magyar Nemzet 2013. május 25-i számában
Nagyon ritkán lehet igazságot tenni a kevéssé fejlett országokból a múltban nyugatra csempészett műtárgyak, régészeti leletek kérdésében. A lelőhelynek számító ország tulajdonaként követeli vissza őket, a leletet máig őrző múzeumok, magánszemélyek viszont úgy érvelnek, hogy náluk nagyobb biztonságban van a tárgy, amely az egész emberiség közkincse. Teljesen más a helyzet, ha nem a történelmi múlt ködébe vesző "leletmentésről" van szó, hanem nagyon is modern rablásról, csempészetről. Nem csoda, hogy ilyenkor nagyobb esély van a visszaadásra. Ez történt most is...
Tovább...